TVOJE TĚLO, TVŮJ SVĚT ...

Říjen 2018

Míša

31. října 2018 v 20:00 | Peťula |  Dezerty

Míša

Tenhle dezert u mě vždycky bodoval, ať už ten starý old school Míša v krabičce s čokoládou, tak i klasické Míša řezy. No jo takže pojďme to poladit, aby to našemu tělíčku udělalo dobře:

Suroviny na těsto:
Ovesné vločky 180 g (pomlít na mouku)
Ořechy 40 g (dle chuti, pomlít na mouku)
2 lžíce kakaa (podle chuti a kvality kakaa)
2 lžičky prášku do pečení
1 lžička jedlé sody
Šťastná vejce 4 ks
Jogurt 180 g (Hollandie)
Březový cukr (dle chuti)
Flavdrops čoko (dle chuti)
Rostlinné mléko (měla jsem aktuálně kešu)
Strouhané jablko 100 g

Vločky a ořechy rozmixovat na mouku, přidat pár lžic kakaa, prášek do pečení, jedlou sodu, vejce, jogurt, sladidlo, rostlinné mléko, strouhané jablko a vymícháme řidší těsto. Vlijeme do formy a pečeme na 180oC stupňů cca půl hodiny.

Suroviny na krém:
Jogurt Milko 0% tuku 2x 140 g (nebo Skyr, prostě něco hustýho, ne Hollandii)
Sladidlo (Březový cukr dle chuti)

Milko jogurt smícháme se sladidlem a natřeme na vychladnuté těsto.

Poleva - čokoška nahoru
Kakao 45g (nebo dle chuti a množství těsta)
Voda (přilévejte postupně do požadované konzistence)
Sladidlo (čokoládové Flavdrops dle chuti)

Kakao smícháme s vodou a necháme ideálně přes noc nacucnout (pozor zhoustne to). Smícháme se sladidlem a nacákáme na jogurt a opatrně rozetřeme. Dáme do lednice vychladit a poté mokrým nožem porcujeme, dobrou chuť

PS: Dávkování je pouze orientační, vše si upravte dle Vašich potřeb!


Makroživiny

30. října 2018 v 20:00 | Peťula |  Slovníček

Makroživiny

Určitě už jste někdy narazili na výraz "počítám si makra". Jako, neznamená to kolik obchoďáků Makro potkáš po cestě. Znamená to, že daný člověk si hlídá bedlivě složení svého jídelníčku a počítá si makroživiny. Dělíme je na bílkoviny, sacharidy a tuky.

Bílkoviny

Neboli proteiny jsou základní stavební látka všeho živého na zemi. Jsou totiž jediným zdrojem dusíku v lidské potravě a také jediný zdroj aminokyselin. Některé tyto aminokyseliny si nedokáže lidské tělo vyrobit a musíme je do sebe dostat jídlem. Souhrn aminokyselin se jmenuje aminospektrum.
Živočišné proteiny obsahují kompletní aninospektrum, zatímco rostlinné zdroje některé aminokyseliny postrádají, jsou nekompletní. Je tedy vhodné kombinovat rostlinné a živočišné zdroje. Když sníte jídlo s bílkovinou, tělo si je rozloží na aminokyseliny a ty následně použije ke stavbě vlastních bílkovin. Pokud budete mít málo bílkovin, mohou vám také chybět aminokyseliny, které jsou nutné k budování a opravování svalů, můžete také přijít o svalovou hmotu již vybudovanou. Vaše tělo potřebuje bílkoviny, i když necvičíte. Aminokyseliny jsou nutné k regeneraci buněk, které v těle neustále odumírají. Sportovci si příjem bílkovin cíleně navyšují. Dostatek bílkovin ve stravě také udržuje vyšší pocit sytosti což potřebujeme hlavně v redukčních dietách. Je nutné, ale při navyšování bílkovin nic nepřehánět a hlavně navyšovat postupně.
Ideální poměr bílkovin v každém jídle je 20-30 gramů (nad 50% v jednom jídle už se nedoporučuje).
Termický efekt bílkovin je 25% - 30 %
Zdroje bílkovin jsou např. maso, vejce, mléčné výrobky, syrovátkové proteiny, luštěniny a další rostlinné bílkoviny.

Sacharidy

Sacharidy dělíme na 3 hlavní druhy a to na cukry, komplexní sacharidy a vlákninu. Cukrů by ve zdravém jídelníčku mělo být co nejméně, přispívají totiž k současné epidemii obezity. Sacharidy byste tedy měli primárně doplňovat díky komplexním sacharidům a vláknině.
Hlavní funkcí sacharidů je, že dodávají tělu energii. Získávání energie ze sacharidů je pro nás nejrychlejší a nejefektivnější, na rozdíl od bílkovin a tuků. Sacharidy regulují celý metabolismus.
Většina sacharidů se v těle rozloží na glukózu, která se využije jako energie pro tělo. Pokud je této energie přebytek, tělo si ji uloží ve formě tuků na pozdějc.
Výjimkou je vláknina, je potravou pro střevní bakterie, které z nich tvoří mastné kyseliny. Přispívají tedy ke zdraví trávicího traktu. Dělí se na rozpustnou a nerozpustnou vlákninu. Podílí se na urychlení průchodu tráveniny zažívacím traktem. Zajímavé je, že je defakto nestravitelná a prochází traktem téměř v neměnné podobě. Zpomaluje tedy vstřebávání živin a navozuje pocit sytosti.
Mezi další speciální sacharidy patří cukrové alkoholy (pamatujete na Xylitol a Erythritol v článku o sladidlech?), které mají méně energie než cukry.
Lidské tělo dokáže samo vyrábět sacharidy (glukoneogeneze) a není tedy nutné je jíst. Tělo totiž nemůže dopustit, že by chyběla energie a díky případnému deficitu by přestaly fungovat životně důležité orgány a tkáně. Kvůli tomu si tělo dokáže vyrobit sacharidy a glukózu z bílkovin a tuků. Konzumace sacharidů má však pro tělo pozitivní účinky. Nízkosacharidové diety totiž netěží z nízkého příjmu sacharidů, ale naopak se zvýšeného příjmu bílkovin. Pro správnou funkci mozku se nedoporučuje klesnout v příjmu sacharidů pod 120 g na den. Největším mýtem o sacharidech je, že by se neměli jíst večer. Pokud máte celodenní příjem v pořádku, čas na sacharidy nemá žádný vliv. Ideální je konzumace sacharidů po tréninku kdy je tělo potřebuje pro obnovu glykogenových zásob a optimální regeneraci.
Sacharidy by měli tvořit cca 30 - 40 % celkového kalorického příjmu. Ale každému vyhovuje něco jiného.
Zdroje sacharidů jsou brambory, batáty, rýže, kuskus, quinoa, těstoviny, ovesné vločky, kvalitní pečivo (celozrnné a žitné), ovoce, zelenina, luštěniny.
Termický efekt sacharidů je 6-8%

Tuky

Mají dvojnásobné množství energie oproti bílkovinám a sacharidům. Tuky obsahují dvě mastné kyseliny, které si lidské tělo neumí vyrobit, jsou tzv. esenciální a nepostradatelné. Jsou důležité kvůli vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích (např. A, D, E, K). Příjem tuků by neměl nikdy dlouhodobě klesat pod 20% energetického příjmu. Tuky jsou tedy největší zásobárna energie, která bohužel není ničím omezená (na rozdíl od sacharidů kde je ukládání limitováno). Takže defakto vše co navíc v energii přijmeme, hlavně pokud se jedná o tuky, uloží si tělo do tukových zásob.
Tuky jsou důležité pro správné fungování hormonálního systému, funkce buněk a pro celkové zdraví. Nedostatečná nejčastěji bývá ve stravě omega-3 mastná kyselina. Omega-3 dělíme na EPA, DHA a ALA.
Zdroj omega-3 jsou např. ryby, rostlinné oleje (lněný a řepkový), lněné semínko, vlašské ořechy, mandle atd.
Zatímco omega-6 máme často ve stravě nadbytek. V posledních letech dochází k velkému nárůstu spotřeby těchto potravin což není správně. Omega-6 totiž podporuje zánětlivé procesy v těle a omega-3 proti nim naopak bojuje.
Zdroj omega-6 jsou např. oleje (sójový, palmový, slunečnicový, kokosový), brambůrky, sladkosti atd.
Tuky by měli tvořit 25-40% celkového kalorického příjmu.
Termický efekt tuků je 2%.

Celodenní příjem makroživin by tedy mohl vypadat takto: Bílkoviny 30%, Sacharidy 35-40%, Tuky 30-35%

PS: Tato doporučení jsou pro zdravého jedince! Pokud máte zdravotní problémy vše konzultujte se svým lékařem!


Mug cake aneb snídaně do hrnečku

29. října 2018 v 20:00 | Peťula |  Snídaně

Mug cake aneb snídaně do hrnečku


Tohle je inspirace z netu, poradily mi to holky v různých skupinách na Facebooku (tzv. Fejs). Mug cake jsem si zamilovala svojí jednoduchostí a rychlostí na přípravu. A ještě si neskutečně pochutnáte!

Suroviny:
Ovesné vločky cca 50g rozemleté na mouku (porci si přizpůsobte dle svého denního příjmu)
Šťastné vejce 1 ks
Řecký jogurt (množství dle chuti, používám Hollandii, Milko nebo Skyr)
Mandle (nebo jakékoliv jiné ořechy)
Prášek do pečení (tzv. prdopeč)
Sladidlo (Flavdrops nebo Březový cukr)
Rostlinné mléko (dávám to, co mám zrovna rozdělané a jen tak do těsta cvrknu)

Do hrnku dáme cca lžíci jogurtu, vločky, prášek na pečení, vejce, sladidlo, mléko, rozmícháme a dáme na 2 minuty do mikrovlnky. Zdobíme jogurtem ořechy a ovocem.

TIP: do těsta lze přidat kakao, čtvereček čokošky, kokos, skořici, rozmačkat banán.
TIP 2: mug cake rozkrojte a promazejte buď jogurtem nebo třeba ořechovým máslem.


Ovocný jogurt

28. října 2018 v 20:00 | Peťula |  Svačinky

Ovocný jogurt

Tohle je svačinka, kterou prostě můžu denně. Je to defakto vždy to stejné, ale přitom jiné. Mám ráda ovoce a využívám, co mi příjde zrovna pod ruku a v lepším případě zraje na zahradě. Není nic jednoduššího než udělat si vlastní ovocný jogurt doma! Bez přidaných barviv a fujtajblů co k ničemu nejsou.

Suroviny:
Jogurt (používám buďto Milko nebo častěji Hollandii, případně Skyr)
Ovoce (dle chuti, nepřehánět s množstvím)
Ořechy (nebo semínka nebo ořechové máslo)
Sladidlo (Flavdrops nebo Čekankový sirup nebo Březový cukr)
Případně čtvereček kvalitní čokolády
Kokosový olej (pokud budeme ovoce restovat na pánvi, jinak samozřejmě vynechat)

Pokud ovoce restujeme, rozpálíme pánev, dáme trochu oleje, přidáme ovoce a restujeme (buď podlejeme trochou vody a vznikne omáčka nebo zasypeme březovým cukrem a dáme zkaramelizovat). Pokud dělám jablka nebo hrušky zasypávám na pánvi ovoce ještě skořicí a je z toho taková domácí Jogobela. Strašně dobrý!


Tento krok lze vynechat a prostě si nakrájíte čerstvé ovoce, přidáte třeba lžičku ořechového másla a polejete čekankovým sirupem. TOPKA! Nej jsou jahody! To je slast!

TIP: na dochucení lze použít třeba skořici, kokos, kakao a hned máte jinou chuť jogurtu
TIP 2: lze dozdobit nasekanou čokoládou nebo topingem (kupuji s umělými sladidly např. My Syrup od My Protein, nebo Zero Sirup od Body Labu). Se zdobením to moc nepřehánějte. Přeci jen chceme mlsat zdravě!


Holanďan s kaší

27. října 2018 v 20:00 | Peťula |  Obědy, večeře

Holanďan s kaší

7 porcí
Doma dostávám neustále požadavky na takový ty klasický jídla a já si pak lámu hlavu jak tradiční recept předělat tak, aby mi seděl do denního příjmu. Požadavek byl jasný a já výzvu přijala.

Suroviny:
Vepřové mleté maso (měla jsem něco přes kilo)
Eidam 30% (množství dle chuti a denního příjmu)
Pažitka (nebo petrželka, záleží, co máte čerstvýho, já měla pažitku v mrazáku ze zahrady)
Šťastné vejce 1 ks
Sůl
Pepř
Ovesné vločky (já měla jakýsi mix se semínky, co mi nechutnal tak jsem to pomlela a voila perfektní obalovačka je tu)

Maso vyklopíme do misky a smícháme s jemně nastrouhaným eidamem, pažitkou, vejcem, solí a pepřem. Dáme do lednice na chvíli odpočinout. Obalujeme v rozemletých ovesných vločkách a skládáme na plech vyložený pečícím papírem (papír není třeba potírat, sýr a maso pustí dost šťávy i tuku). Pečeme při 200oC dokud nejsou řízečky zlatavé.

TIP: Do masa lze nalít trochu mléka nebo smetany pro zjemnění.

Příloha bramborová kaše

Suroviny:
Brambory
Sůl
Kmín
Máslo
Mléko

Brambory oloupejte, omyjte, nakrájejte na stejnoměrné kostky a uvařte v osolené a okmínované vodě do měkka. Slejte. Ještě za tepla přihoďte kousek másla a brambory rozmačkejte. Mléko trochu přihřejte v mikrovlnce (studené mléko z lednice by nám zbytečně kaši zchladilo) a pomalu přilévejte při hnětení do kaše. Osolte, opepřete. Na závěr dávám ještě kousek máslíčka :)

TIP: Dozdobit lze třeba čerstvou pažitkou nebo úžasná je jarní cibulka
TIP 2: Při vaření brambor vhoďte do vody třeba sušený libeček, nebo nať z petržele, brambory budou voňavé a kaše bude mít jiný nádech.
TIP 3: Pokud chcete ušetřit nějaké kalorie, kaše se dá udělat bez másla a mléka. Stačí při slévání dát nějakou vodu bokem a tu přidávat při mixování. Mě to ale nechutná a dělám klasiku :)

Zeleninový salát

Suroviny:
Ledový salát (nebo jakýkoliv jiný listí jako rukola, polníček)
Rajčata
Paprika
Olivy (s těmi opatrně při hubnutí, mají dost tuků)
Sýr (kupuji Tatranský sýr 23% tuku, je podobného typu jako balkánský, ale méně slaný)
Jarní cibulka
Olivový olej
Sůl
Pepř

Salát natrhejte, zeleninu pokrájejte a přidejte na salát, přidejte sýr (rozdrobím ho rukou), sůl, pepř, olivový olej a promíchejte.

TIP: Do salátu lze přidat libovolná koření, bylinky, zeleninu, jogurt, citronovou šťávu, balzamikový ocet, prostě co vás napadne :) ale já to mám nejradši takto na jednoducho :)


Celozrnná tortilla s guacamoulou

25. října 2018 v 20:00 | Peťula |  Obědy, večeře

Celozrnná tortilla s guacamoulou


Na tortille je boží, že do ní prostě dáte to, na co máte zrovna chuť a suroviny. Dělám je na kvanta způsobů a tohle mě napadlo zrovna včera. Smutně na mě koukalo avokádo na stole a já věděla, že mu musím dát ještě šanci. Mockrát jsem avokádo vyhodila jelikož s ním fakt neumím pracovat. No a myslím, že se povedlo.
Domácí guacamoula (něco jako guacamole):

Suroviny na guacamoulu:
1 avokádo
1 chilli paprička jalapeňo
Trocha limetkové nebo citronové šťávy
Sůl
Pepř

Avokádo rozpulte, vyndejte pecku (je velká a kulatá), dužinu vyškrábejte lžící a v misce vidličkou
rozmačkejte na kaši. Ihned zakápnout šťávou z citronu či limetky (podle chuti), avokádo bohužel mění po rozkrojení barvu a tmavne. Přidejte nasekanou chilli papričku a dochuťte solí a pepřem. Nepoužila jsem všechno guacamole na jednu tortillu! Je to docela hodně tuků.

TIP: Do klasického guacamole se dává ještě česnek, cibule, rajčátko a koriandr.


Na tortillu:
Celozrnná placka (kupuji v Lídlu viz. foto)
Ledový Salát
Rajčátka
Jogurt (Hollandia pár lžiček)
Sýr (měla jsem parmazánového typu)
Kuřecí maso
Sůl
Pepř
Olivový olej

Maso pokrájíme na malé kousky a opepříme, smícháme s olivovým olejem a vyklopíme na rozpálenou pánev. Maso restujeme, osolíme, jakmile je hotové, dáme dělat placku na druhou pánev. Opečeme z obou stran a potřeme guacamoulou, zasypeme sýrem a necháme na pánvi tak dlouho, aby se nám placka nespálila! Naskládáme nakrájená rajčata, natrhaný salát a přidáme pár lžiček jogurtu (už jsem ho nijak neochucovala, aby nepřebíjel chutě). Srolovat či složit do kapsy a bon apetit! Dobrou chuťku


Vejce na hniličko do hrnečku

24. října 2018 v 20:00 | Peťula |  Snídaně

Vejce na hniličko do hrnečku

Pokud jste věčně v presu jako já určitě oceníte tuhle malou vychytávku. Jako, někdy se to nepovede a defakto se z výhody stane pěkně startovací ráno. Musíte to prostě vychytat a "recept" si vás získá! Já už vejce na hniličko jinak nedělám.

Suroviny:
Šťastná vejce (ideálně podle vašeho denního příjmu)
Žitný chléb
Zelenina dle chuti
Ořechy dle chuti (nebo jiný druh "zdravých tuků")
Lučina
Jarní cibulka

Vyklepneme vejce do hrnečku, zapneme v mikrovlnce na cca 1 minutu. Doporučuji vypínat a hlídat, jelikož ty potvorný vejce rády "vybuchují" a někdy dokáží brutálně vymalovat mikrovlnku. Jednou se mi to povedlo tak, že hrnek zůstal čistý a to fakt nechceš! Obložíme talíř zeleninou a ořechy, chlebík pomažeme Lučinou (a nebo ne to je na vás) a užíváme si tento labužnický super rychlý nášup energie. Dobrou chuť

TIP: jarní cibulku lze vyměnit za pažitku
TIP 2: chlebík opéct v topinkovači a ejhle, nový rozměr chutí a přitom je tu furt ta stejná stará dobrá kombinace!


Ovesné donutky

23. října 2018 v 20:00 | Peťula |  Dezerty

Donutky

4 porce

Abych přiznala barvu, tak za tyhle recepty vděčím jediné úžasné osobě! Lucii! Ona a její báječná skupina na Facebooku (tzv. fejs) Zdravým jídlem k vysněné postavě jsou mi obrovskou inspirací a jen díky ní a holkám jsem dokázala nemožné! Prostě jím ovesný vločky a ještě z nich peču a světe div se, dá se to jíst a jedí mi to všichni doma a ještě mě chválí. Dobrý důvod proč do toho jít taky ne?

Množství surovin si upravte dle vašeho denního příjmu! Toto množství je spíš orientační a nemusí sedět do vašeho příjmu! Doporučuji vše upravovat dle svých potřeb!

Suroviny:
Ovesné vločky 180 g (pomlít na mouku)
Ořechy 40 g (pomlít na mouku)
Šťastná vejce (já použila 4 vejce)
200 ml rostlinné mléko (výběr nechám na vás, já sama dám zrovna to, co mám otevřené, teď jsem měla rýžovo-sojové)
Březový cukr 50 g nebo jiné sladidlo (třeba Flavdrops kapičky)
2 lžičky prášku do pečení (tzv. prdopeč)
1 lžička jedlé sody
100 g jablek
Tabulka čokošky (já použila tři čtvrtě a něco mi zůstalo v misce, něco mi zůstalo v koši :D long story)
1 lžička kokosového oleje

Ovesné vločky, propeč, jedlou sodu a březový cukr smícháme. Přidáme vejce, mléko a nastrouhaná jablka (najemno). Nalejeme do formy a pečeme při 180oC dokud se těsto nelepí na špejli.
Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni s trochou kokosového oleje. Namáčíme vychládnuté donutky a sypeme ořechovou "moukou". Dáme zatuhnout do lednice a pak už jen vychutnáváme ….

PS.: hlavně ať vás nenapadne to co mě! NEDÁVAT do čokošky nic co obsahuje vodu! Podařilo se mi zlikvidovat Lindtku, neptejte se mě na podrobnosti je to hanba :D

TIP: formu jsem koupila na e-bay (to stejný je ali expres) za pár kaček. Pokud s tím neumíte, určitě někdo z děcek nebo známých to umí a objedná vám to.


Rozbalený ptáček

22. října 2018 v 20:00 | Peťula |  Obědy, večeře

Rozbalený ptáček

8 porcí
Jak jste si všimli ráda si předělávám recepty :) jooooo! Jsem frfňa a prostě si to musím udělat po svým. Takže, doma mám často požadavek na ptáčky a já je nerada (vždycky to musím vybalit a vykuchat a zkontrolovat a to prostě nechceš). Tohle je kompromis a myslím, že luxusní!

Suroviny na ptáčky:
Hovězí maso (měla jsem něco přes 1 kg)
3 Šťastná vejce (uvařit tvz. na tvrdo)
Okurek
Klobásek (vybírejte s vysokým podílem masa)
2 vetší cibule
2 lžíce hořčice
3-4 lžíce špaldové mouky (měla jsem chlebovou z Lidlu)
Řepkový olej
Sůl
Pepř
Kmín
Česnek (dejte tolik stroužků kolik máte rádi)
Voda

Uvaříme si vejce na tvrdo (vejce vaříme ve vroucí vodě cca 10 minut, podle velikosti vajec).
Maso nakrájejte na nudličky a smíchejte s pepřem. Cibulku nasekejte. Rozpalte hrnec a dejte dělat cibulku na řepkovém oleji, po chvíli přidejte maso a nechejte zatáhnout. Osolte, okmínujte a restujte, dokud maso nepustí šťávičku. Podlijte vodou tak, aby maso bylo ponořené, nechte přejít varem a sbírejte pěnu. Přidejte hořčici. Já si u hovězího pomáhám tlakovým hrncem, takže jsem natlakovala a vařila 5 minut.
Mezitím jsem si připravila zbytek. Nakrájíme okurek, klobásek a uvařené vejce.
Jakmile se nádoba odtlakuje, přidáme do omáčky mouku smíchanou s vodou a přivedeme k varu, krátce provaříme. Vhodíme nakrájený okurek a vejce, kápneme do omáčky i trochu láku z okurek. Vymáčkneme česnek a dochutíme solí a pepřem, chvilinku provaříme, aby česnek ztratil svoji "ostrost".
Na pánvi si opečeme klobásek a dozdobíme s ním omáčku až na talíři. Samozřejmně můžete to tam fláknout rovnou s vejcem a okurkem, taky možnost :)

Příloha pečená rýže

Suroviny:
Rýže
Ocet
Sůl
Cibulka
Řepkový olej

Rýži propláchneme trochou vody s octem. Důkladně vodu vyměníme a osolíme. Na pánvi rozpálíme olej a osmažíme cibulku do zlatova. Přidáme do rýže s vodou a pečeme na 200oC dokud rýže není měkká.

TIP: do rýže se dá přidat při pečení cokoliv např. kurkuma, libeček, petrželová nať, bobkový list, nové koření atd.
PS.: Byla jsem upozorněna, že špaldová mouka není zdravá. Má prý podobné vlastnosti jako mouka bílá. Nu což jsem zase o nějaký ten chlup chytřejší. Abych si doplnila mezery uděláme si článek o moukách. Žádný učený z nebe nespadl :) takže klidně použijte plnohodnotnější mouku.


Pizza ze špaldy

21. října 2018 v 20:00 | Peťula |  Obědy, večeře

Pizza ze špaldy

2 pizzy

Tohle je nej recept na domácí pizzu a jinou už nedělám. Původní recept, který jsem si zase lehce přizpůsobila, najdete na fit receptech. Tohle je moje upravená verze:

Suroviny na těsto:
240 g špaldové mouky (použila jsem chlebovou z Lidlu)
2 lžíce oleje
20 g čerstvého droždí
Hrst oregana
200 ml teplého mléka (dala jsem rýžovo-sojové, to jsem měla zrovna otevřené)
2 lžičky březového cukru
Sůl

Na omáčku:
1 plechovka protlaku
1 lžička březového cukru
1 veliká lžíce jogurtu
1 lžička sušeného česneku
Oregano
Sůl
Pepř

Na pizzu:
Šunku (měla jsem kombinaci kuřecí a šwardswaldské)
Sýr (hermelín figura a ještě jeden typu parmezán)
Olivy
Jarní cibulka
Oregano

Suché suroviny dáme do misky - mouku, oregano, sůl, smícháme. Do misky rozdrolíme droždí a smícháme ho se dvěma lžícemi cukru a mícháme, dokud nám droždí nezkapalní. Přidáme do ohřátého mléka s olejem. Vše spojíme a vypracujeme těsto. Já lehce podvádím páč jsem mrzáček a bolí mě tlapka, dávám těsto kynout a míchat do domácí pekárny.
Zatím co kyne těsto, připravíme si omáčku. Protlak smícháme se lžící jogurtu, soli, pepře, cukru, česneku a oregana. Nakrájíme olivy, jarní cibulku a nastrouháme sýry.
Po vykynutí těsto rozdělíme na dvě placky. Dělám pizzu rovnou na pečícím papíře, je to trochu boj páč to tak hezky nedrží a papír klouže, ale už nemusím těsto přemisťovat a neroztrhnu ho.
Těsto potřu omáčkou, obložím šunkami, hermelínem, olivami, cibulkou a zasypu nastrouhaným sýrem parmazánového typu. Zasypu trošičkou oregána i pěkně z vršku (sušené oregáno není tak intezivní takže po trochách dávám jak do těsta, tak do omáčky, tak i při zdobení ve finále).

Peču v rozpálené troubě na 180oC dokud nejsou okraje krásně zlaté.

Domácí pizza je prostě top! Obložíte čím chcete a prostě vždycky zabodujete!
PS.: Omluvte tvary :D nejsem profi pizzař
PS.2: Byla jsem upozorněna, že špaldová mouka není zdravá. Má prý podobné vlastnosti jako mouka bílá. Nu což jsem zase o nějaký ten chlup chytřejší. Abych si doplnila mezery uděláme si článek o moukách. Žádný učený z nebe nespadl :) takže klidně použijte plnohodnotnější mouku.